John Ringling był jednym z najbardziej znanych kolekcjonerów sztuki początku XX wieku. W 1905 roku poślubił Mable Burton, która również tak jak on, zafascynowana była sztuką. Przez lata podróżowali po Europie. W 1925 roku zatrudnili architekta Johna Phillipsa, który zaprojektował muzeum w Sarasocie, gdzie miała się znaleźć rosnąca kolekcja Ringlingów.

Ringling budując muzeum, marzył o tym, żeby Sarasota stała się centrum kultury i sztuki. Dlatego też stale poszerzał swoją kolekcję. Zakupił m.in. cztery barokowe obrazy gobelinowe Rubensa, które otwierają wejście do galerii. Między 1925 a 1931 rokiem nabył ponad 600 obrazów z czasów od późnego Średniowiecza aż do XIX wieku, natomiast w 1938 roku nabył kolekcję 2800 antyków. W tym samym roku kupił 300 sztuk rzeźb i przedmiotów liturgicznych z czasów późnego Średniowiecza i wczesnego Renesansu.

W 1929 roku z powodu cukrzycy i choroby Addisona zmarła ukochana żona Johna, Mable. Była to dla niego ogromna strata. Depresja Johna Ringlinga spowodowała, że popadł on w długi. Po jego śmierci (1936 r.), między 1936 a 1946 rokiem muzeum było rzadko otwarte. W późniejszych latach było kierowane przez wielu dyrektorów. Niestety ciągle brakowało funduszy na jego funkcjonowanie. Tak naprawdę dopiero od niedawna, bo od 2011 roku, dzięki dużej dotacji ze strony stanu Floryda, Muzeum Sztuki Ringling przeżywa rozkwit. Codziennie odwiedzane jest przez turystów nie tylko z Florydy. Oprócz niezwykłej kolekcji obrazów (w tym dzieł Rubensa) można tu zobaczyć m.in. klasyczne rzeźby, którymi wypełniony jest dziedziniec muzeum.

Warto wiedzieć

– W poniedziałki główna część muzeum jest za darmo!
– Po zwiedzaniu muzeum zachęcamy do przejścia się ogrodami w stronę zatoki Sarasota Bay. W ogrodach znajduje się również plac zabaw dla dzieci.
– Jeśli chcecie zwiedzić muzeum i przejść się ogrodami, warto sobie zarezerwować ok. 3 godzin czasu.
– Oprócz muzeum można jeszcze zwiedzić dom Ringlinga oraz Muzeum Cyrku (o wszystkim dowiecie się na miejscu).

Lokalizacja

Muzeum Ringlinga znajduje się na północy Sarasoty przy lotnisku. Jeśli macie cały dzień, warto połączyć zwiedzanie muzeum z ogrodami Sarasota Jungle Gardens, które znajdują się niedaleko.

Dane kontaktowe

5401 Bay Shore Road
Sarasota, FL 34243


www.ringling.org