Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Od kiedy tu mieszkam dostaję mnóstwo pytań odnośnie życia w Sarasocie nie tylko od swoich klientów, ale również turystów, którzy odwiedzają Sarasotę. Poniżej te najczęściej zadawane. A jeśli masz pytanie, na które nie znajdziesz tutaj odpowiedzi, zachęcam do kontaktu ze mną.

Przeprowadzka

Przed wyborem koniecznie upewnij się, jacy dostawcy są dostępni na danym osiedlu. Jak już będziesz znał odpowiedź na to pytanie, warto zapoznać się z ofertą każdego z nich (jeśli dostępnych jest więcej niż jeden). My od dawna korzystamy z Xfinity i jesteśmy bardzo zadowoleni. Oprócz Internetu domowego, możemy korzystać z hotspotów, których jest wszędzie naprawdę dużo. 

Warto poznać ofertę różnych banków. Znane tutaj banki to m.in. Bank of America (my mamy konto w tym banku i jesteśmy zadowoleni), Wells Fargo czy Chase. Warto wybrać bank, który jest blisko Twojego miejsca zamieszkania.

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Sarasota i okolice oferują dużo różnych miejsc i nieruchomości. Jedni lubią mieszkać w samym centrum, inni chcą mieć widok na zatokę, a jeszcze inni wolą spokojniejsze obrzeża Sarasoty. Inni wybiorą North Port, bardziej oddalone od miasta i plaż, ale z bardziej korzystnymi cenami. Wszystko zależy od preferencji. Skontaktuj się ze mną, a pomogę przy wyborze odpowiedniej nieruchomości w Sarasocie i okolicach.

Zakupy

Wybór sklepów spożywczych w Sarasocie i okolicach jest ogromny. My mamy kilka swoich ulubionych, w których robimy zakupy. Są to: Trader Joe’s (sporo różnych europejskich produktów), Detwiler’s (dużo świeżych warzyw, owoców, wędlin, serów itp., tutaj też kupujemy nasz ulubiony chleb z ziarnami), Costco (sklep, do którego trzeba mieć kartę członkowską i w którym kupuje się duże ilości), Publix (najbliższy nam sklep, dlatego najczęściej w nim bywamy, jednak większe zakupy robimy w 3 pozostałych).

Dzieci

Na pewno w dużych miastach jest tego więcej… ale Sarasota również nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Przede wszystkim plaże i chyba ulubiona plaża dla dzieci, czyli Siesta. Oprócz tego wiele różnych placów zabaw, parków, ścieżek spacerowych. A jak jest za gorąco, polecam park trampolinowy SkyZone.

Zachęcam do odwiedzenia mojego przewodnika (link na górze), gdzie znajdziecie kategorię DLA DZIECI. Kategoria cały czas się rozbudowuje i co chwilę przybywają nowe miejsca, gdzie można spędzić czas z małymi dziećmi.

Zawsze z takimi pytaniami warto dzwonić do szkoły, żeby mieć pewność, ale z tego co wiem, dziecko można zapisać w każdym momencie. Jeśli się mieszka w dystrykcie danej szkoły, szkoła nie może odmówić przyjęcia dziecka. Pamiętam jak my się przeprowadziliśmy do Sarasoty. Zapisaliśmy naszego syna tydzień przed rozpoczęciem zajęć. Należy pamiętać o wymaganych badaniach i szczepieniach, dlatego warto wcześniej się udać do szkoły i o wszystko się dowiedzieć.

Od kiedy tu mieszkam, zawsze kupuję wyprawkę w sklepie Walmart. Nie tym małym (Neighborhood Market), ale jednym z wielkich Walmart Supercenter. Jest tam zawsze ogromny wybór różnych przyborów do szkoły. Warto wybrać się nie na ostatnią chwilę przed rozpoczęciem roku szkolnego, ale odpowiednio wcześniej, żeby nie zabrakło produktów. Pamiętam, jak raz odłożyliśmy zakupy na ostatnią chwilę i wiele produktów było już wykupionych.

Sarasota County to według strony niche.com 2. najlepszy dystrykt szkolny na Florydzie. Znajdują się tutaj jedne z najlepszych szkół na Florydzie. Wartą uwagi jest szkoła Pine View z tzw. programem full-time gifted, która jest najlepszą szkołą na Florydzie i jedną z najlepszych w całych Stanach Zjednoczonych.

Najlepiej wybrać się osobiście do szkoły. Pamiętam jak my tak zrobiliśmy ok. tygodnia przed rozpoczęciem roku szkolnego. W szkole otrzymaliśmy potrzebne dokumenty, udaliśmy się do przychodzi zrobić wymagane badania i szczepienia, po czym wróciliśmy z dokumentacją do szkoły.

Tak. Należy mieszkać na obszarze, który jest objęty zasięgiem w danej szkole. Wtedy nasze dziecko musi zostać przyjęte do tej szkoły. Jest też możliwość zapisania dziecka do szkoły spoza swojego dystryktu, ale trzeba to zrobić odpowiednio wcześniej i nie oznacza to, że dostaniemy pozytywną odpowiedź. Uzależnione to jest od miejsc w danej szkole. 

Jeśli mieszka się w rejonie danej szkoły, pod nasz dom/osiedle albo blisko nas będzie podjeżdżał autobus szkolny. Zasada jednak jest taka, że należy mieszkać w odległości powyżej 2 mil od szkoły, czyli jeśli zamieszkamy zbyt blisko możemy być zdani na jazdę na rowerze, chodzenie na piechotę albo będziemy musieli zawozić dziecko do szkoły samochodem.

Nieruchomości

Na to pytanie naprawdę ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Każdy lubi co innego, każdy ma inne podejście do różnych rzeczy. To zależy od wielu czynników. Z chęcią odpowiem na to pytanie, ale najpierw musze poznać wymagania Klienta.

Oczywiście! Znam wiele osób, które mają tutaj swoje nieruchomości i je wynajmują. Są to wynajmy długoterminowe (na rok lub dłużej) jak i sezonowe dla turystów. Należy jednak pamiętać, że są miejsca gdzie można wynajmować np. tylko długoterminowo. Są to zazwyczaj obrzeża miast. Wynajmy sezonowe często są dozwolone bliżej miejsc turystycznych, a tym samym Zatoki Meksykańskiej, a co za tym idzie są to raczej droższe nieruchomości niż te na wynajem długoterminowy.

Niestety często im bliżej jakiegoś większego zbiornika wodnego, tym jest większa szansa, że nieruchomość leży w strefie zalewowej. Warto wtedy mieć wykupione dodatkowe ubezpieczenie, tzw. flood insurance. Jeśli się bierze pożyczkę, pożyczkodawca w takiej sytuacji wymaga takiego ubezpieczenia.

Strefy zalewowe są dosyć często aktualizowane, dlatego zawsze warto dokładnie sprawdzać, czy w danym momencie dana nieruchomość nie leży w strefie zalewowej.

Inne

To jedno z najczęściej zadawanych mi pytań. I niestety nie mogę na nie odpowiedzieć. Każdy ma inne wymagania, inne umiejętności i tak naprawdę czy się znajdzie pracę w danym miejscu i w danym momencie zależy od wielu czynników. Każdy kto się przeprowadza do Sarasoty (czy w każde inne miejsce) powinien wcześniej sprawdzić, jakie oferty pracy są w tym miejscu dostępne aktualnie na rynku i za jakie stawki.

Jest wiele stron internetowych, na których można znaleźć tego typu informacje, np. indeed.com czy glassdoor.com

Aligatorów zawsze należy się bać, nie należy podchodzić zbyt blisko jezior i stawów i trzeba zawsze być czujnym. Tak naprawdę można je spotkać wszędzie, głównie właśnie w zbiornikach wodnych, ale widzi się je dosyć rzadko. I prawie zawsze to one od nas uciekają, a nie my od nich (na szczęście). 

My się już przyzwyczailiśmy do tutejszej natury i aligatory nam nie przeszkadzają, a nawet lubimy je poobserwować… z daleka. 

Tak nami akurat pokierowało życie. Poznaliśmy osobę, która mieszkała w Sarasocie, zaczęliśmy dużo czytać o tym miejscu i podjęliśmy decyzję o przeprowadzce. Patrzyliśmy też na inne miejsca nie tylko na Florydzie, ale w innych stanach, ale Sarasota już przez Internet nas zauroczyła. 

Tę listę będę uzupełniać na bieżąco, dlatego zaznaczam, że nie są to wszystkie miejsca, w które można się wybrać z pieskiem. Warto też wcześniej sprawdzić na oficjalnych stronach, czy nic się nie zmieniło.

– Bayfront Park w centrum Sarasoty
– Twin Lakes Park na obrzeżach Sarasoty, za autostradą
– Brohard Beach and Paw Park w Venice
– Myakka River State Park na wschód za autostradą
– Oleary’s Tiki Bar & Grill w Bayfront Park w Sarasocie

Listę przyjaznych dla piesków parków w Sarasota County znajdziecie na  www.scgov.net/government/parks-recreation-and-natural-resources/find-a-park/dog-parks