Sarasota to najbardziej znane miasto w okolicach Sarasota i Manatee County. Te dwa hrabstwa rozciągają się od Parrish na północy aż do North Port na południu. Dzielą się na wiele miejsc/dzielnic godnych uwagi. Głównie dla tych, którzy myślą przeprowadzce w nasze okolice, ale również dla tych, którzy chcieliby zwiedzić te miejsca turystyczne, przygotowałam poniżej mini przewodnik z podziałem na znane u nas miejsca. Jest to umowny podział, dzięki któremu można łatwiej pokazać różnice między poszczególnymi miejscami. 

I jak zwykle będę się starała tę listę na bieżąco aktualizować.

Centrum jakie posiada Sarasota odróżnia to miasto od innych okolicznych miejscowości. Można się w nim poczuć chociaż przez chwilę jak w wielkim mieście. Za to właśnie kocham Sarasotę, która oprócz wielu spokojnych miejsc, wypełnionych wszechobecną naturą, posiada również przepiękne centrum wypełnione nowoczesną sztuką i coraz to nowszymi apartamentowcami. Na powyższym zobaczycie jeden z moich ulubionych, The Mark ze 157 apartamentami kosztującymi ponad $1mln. Został wybudowany w 2019 roku i apartamenty te dosyć szybko się sprzedały. Nic dziwnego, lokalizacja i standard zachęciły kupujących.

Oprócz The Mark, w Sarasocie powstają cały czas nowe inwestycje, chociażby 11-piętrowy apartamentowiec BLVD, znajdujący się również w ścisłym centrum, posiadający taras z basenem na dachu, z którego roztacza się przepiękny widok na centrum Sarasoty i zatokę Sarasota Bay.

Oprócz widocznych na pierwszy rzut oka apartamentowców, centrum Sarasoty posiada wiele ciekawych zakamarków. Uwielbiam spacery po centrum, podczas których za każdym razem odkrywam coś nowego. To miejsce cały czas się rozwija i jest coraz bogatsze w nowoczesne budynki, ale również zachowuje te starsze dodające mu uroku.

Główną ulicą centrum Sarasoty jest Main Street, na której odbywa się m.in. popularne “spadanie ananasa” w noc sylwestrową. Również tutaj odbywają się różnego rodzaju parady. Na rogu tej ulicy znajduje się słynny i jeden z niewielu w Sarasocie klub muzyczny, tzw. Gator Club. 

Spacerując ulicą Main Street można natknąć się na wiele restauracji. Polecam znaną Mattison’s Grill, która znajduje się tuż naprzeciwko Gator Club.

A tuż przy apartamentowcach będących symbolami centrum, znajduje się port jachtowy Marina Jack z Bayfront Park i słynny pomnik Marynarza i Pielęgniarki. W Marina Jack można wybrać się do jednej z restauracji z widokiem na przepiękne stojące tuż obok jachty. A jeśli ktoś woli coś bardziej na luzie i w atmosferze plażowej, warto skorzystać z oferty Oleary’s Tiki Bar, który znajduje się w Bayfront Park.

Po posiłku zachęcam do przejścia się całym parkiem. Nie jest wielki, ale uroczy, często go nazywam takim naszym mini Central Parkiem. 

Kawałek od Bayfront Park jest położony ogród botaniczny Marie Selby Gardens, będący również jednym z moich ulubionych miejsc spacerowych. Polecam szczególnie tym, którzy mają konto w Bank of America! W każdy pierwszy pełny weekend miesiąca, można to miejsce zwiedzić za darmo (sprawdźcie wcześniej tę informację, czy coś się nie zmieniło).


Północna Sarasota to rejon m.in. znanego i ukochanego przez mieszkańców Sarasoty Muzeum Ringlinga. Jedno z moich ulubionych miejsc w Sarasocie, przypominające europejskie muzea i ogrody. Uwaga! W każdy poniedziałek można zwiedzać muzeum i ogrody za darmo (koniecznie sprawdźcie tę informację, zanim się wybierzecie, zawsze może się coś zmienić).

Niedaleko Muzeum Ringlinga znajduje się mini zoo, zwane Sarasota Jungle Gardens. To tutaj można nakarmić flamingi, które spacerują tuż przy nas. Polecam! Nie wiem, czy to nie moja ulubiona atrakcja w Sarasocie. Aż trudno się zdecydować, która jest ulubiona, tyle ich tutaj jest. 

Północna Sarasota to również rejon uczelni wyższych, m.in. znanego Ringling College of Art and Design. Dla tych co myślą o tej uczelni ważna informacja. Średni koszt studiowania na tej uczelni to ok. $70,000 rocznie!

Ale oprócz Ringling College, w Sarasocie w okolicy tej znajduje się też New College of Florida czy University of South Florida.

A tuż obok nasze lokalne lotnisko Sarasota Bradenton International Airport, które wyznacza granicę między Sarasota a Manatee County i z którego można polecieć bezpośrednio w wiele miejsc w Stanach Zjednoczonych jak również do Toronto w Kanadzie.

W rejonie tym znajdują się urzekające posiadłości osiągające milionowe ceny, np. na osiedlu Sapphire Shores, Indian Beach czy Whitfield Estates. Ale oprócz tego dalej od zatoki można znaleźć tańsze domy.

Centralna Sarasota to mniej więcej rejon od Fruitville Road do Clark Road. Znajduje się tu kilka szkół, m.in. liceum Riverview High School ze słynnym programem IB, czyli International Baccalaureate. Do szkoły tej uczęszcza ok. 2600 uczniów.

W centralnej części Sarasoty znajduje się również główny sarasocki szpital, Sarasota Memorial Hospital, jeden z najlepszych szpitali na Florydzie. Szpital ten został otwarty w 1925 roku posiadając wtedy 32 łóżka w zwykłych namiotach. Najpierw był to po prostu Sarasota Hospital, kiedy w 1927 roku został przekazany miastu zmieniono nazwę na Sarasota Municipal Hospital. W 1954 roku otrzymał aktualną nazwę, żeby uhonorować weteranów I i II wojny światowej.

W centralnej Sarasocie można znaleźć wiele możliwości mieszkaniowych, głównie są to domy wolnostojące na otwartych osiedlach (można znaleźć również nowe budownictwo), ale również starsze i bardziej przystępne cenowo mieszkania. 

Palmer Ranch to okolica na południe od ulicy Clark Rd aż do końca granicy z Osprey. 

Słynie m.in. z wielu terenów zielonych, w tym ze słynnej trasy rowerowej Legacy Trail, ciągnącej się aż do Venice.

Palmer Ranch to tereny, na których często można spotkać spacerujące po ulicach żurawie, a w jeziorach i stawach, których jest tu naprawdę dużo m.in. żółwie, wydry i aligatory. 

Palmer Ranch oferuje wiele możliwości zamieszkania. To przede wszystkim osiedla zamknięte, głównie z domami wolnostojącymi. Niektóre są starsze z polami golfowymi (jak np. słynna TCP Prestancia, gdzie kiedyś wynajmował dom Michael Jordan). Inne to nowe inwestycje, których jest na sprzedaż na Palmer Ranch coraz mniej ze względu na szybko zmniejszającą się ilość miejsca do zabudowy. Oprócz domów wolnostojących w okolicy tej można znaleźć również domy szeregowe czy mieszkania. 

Z Palmer Ranch jest niedaleko bo ok. 20 minut na słynną plażę Siesta Key, jest to rejon najlepszych szkół (szczególnie północna część Palmer Ranch) i wielu lubianych przez mieszkańców Sarasoty sklepów takich jak m.in. Costco.

Myśląc o terenach za autostradą myślę przede wszystkim o rejonach od autostrady aż do parku Myakka River State Park. Ponieważ Sarasota bardzo się rozbudowuje, zrozumiałe jest, że nowe osiedla pojawiają się coraz dalej za autostradą. A ponieważ są coraz dalej od centrum i zatoki, warto zaznaczyć, że ich ceny są korzystne. Jeśli komuś nie zależy na bliskości do centrum czy plaży, a ważniejsze jest dla niego, żeby w danej cenie dostać coś lepszego i większego, warto się zastanowić nad tymi terenami. To również tereny z dobrymi szkołami.

Oprócz nowych osiedli, które tutaj powstają, w miejscu tym można znaleźć domy z wielkimi działkami (tzw. rancha) czy np. osiedle, na którym jest lotnisko, a właściciele trzymają przy swoich domach w hangarach samoloty… (swoją drogą czekam na takiego klienta, który zgłosi się do mnie po tego typu dom). 

Każdy lubi co innego i są osoby, którym zależy na spokoju, ciszy i prywatności i nie przeszkadza im, że jak będą chcieli jechać na plażę czy do centrum, to będą musieli pokonać trochę więcej mil. Mogą np. pracować w domu i musieć pokonywać te odległości stosunkowo rzadko. 

Lakewood Ranch to tzw. unincorporated community, czyli dosłownie wspólnota niemunicypalna. Jest to obszar, który nie posiada praw miejskich i jest traktowany jako część większej jednostki terytorialnej.

Lakewood Ranch znajduje się na wschód za autostradą. Jego południowa część należy do hrabstwa Sarasota County, a centrum i północ do Manatee County.

Main Street, która jak sama nazwa wskazuje jest ulicą w centrum Lakewood Ranch, to miejsce tętniące życiem, szczególnie w weekendowe wieczory. To tutaj m.in. odbywają się koncerty na żywo. Ale to również miejsce ze sklepikami, kawiarniami, restauracjami, a nawet kinem i minigolfem.

Parki, dużo terenów zielonych, ścieżki rowerowe/spacerowe to kolejna zaleta Lakewood Ranch.

Lakewood Ranch cały czas się rozwija i powiększa. Ogromne pola są stopniowo zajmowane przez coraz to nowsze inwestycje mieszkaniowe. Powstają tutaj cały czas nowe osiedla, które oferują wiele atrakcji, żeby przyciągnąć do siebie potencjalnych klientów. Baseny, place zabaw, bary, siłownie i korty tenisowe to tylko niektóre z nich.

Za inwestycjami mieszkaniowym idą inwestycje w budynki komercyjne czy szkoły, bardzo cenione przez mieszkańców.

Osprey to tzw. census-designated place, czyli podobnie jak Lakewood Ranch nie posiada praw miejskich, ale w tym przypadku jest nazwane tak przez urząd statystyczny w celach właśnie statystycznych.

Osprey znajduje się zaraz za południową granicą Sarasoty. Słynie głównie ze szkoły Pine View, w której jest prowadzony tzw. full-gifted program. Jest to według wielu rankingów najlepsza szkoła na Florydzie i jedna z najlepszych w USA. Niestety żeby dostać się do tej szkoły, trzeba zdawać specjalne testy, m.in. na inteligencję, z matematyki i z angielskiego.

W okolicach szkoły Pine View i bliżej zatoki znajduje się dużo osiedli, głównie z domami wolnostojącymi. Słynne osiedle The Oaks złożone z trzech części oferuje życie na bardzo wysokim poziomie, ale co za tym idzie, żeby kupić tam nieruchomość, należy wyłożyć pieniądze nie tylko na zakup, ale również wpisowe na osiedlu, które wynosi ok. $50,000.

W Osprey znajduje się również nasz lokalny park stanowy Oscar Scherer State Park, do którego zachęcam zajrzeć przy okazji przejażdżki rowerowej na Legacy Trail.

Siesta Key to najsłynniejsza wyspa w okolicach Sarasoty. A słynie z przez wielu uznawanych najlepszej plaży w USA, zwanej Siesta Beach (lub Siesta Key Beach). Jej piasek, składający się głównie z kwarcu, jest chłodny nawet w najgorętsze dni. Do tego szerokość plaży sprawia, że zawsze się na niej znajdzie miejsce (gorzej z parkingiem, na którym często w godzinach szczytu i w sezonie brakuje miejsca, nic dziwnego, wszyscy chcą zobaczyć słynną Siestę).

Na wyspie znajduje się jeszcze jedna popularna plaża Turtle Beach, mniej uczęszczana, ale też urocza. Polecam ją przede wszystkim na długie spacery.

Na północnym krańcu Siesty znajduje się słynna Siesta Village. To uliczka ze sklepikami i restauracjami. Można też tu znaleźć też małe kluby z muzyką na żywo. 

Na całej wyspie można znaleźć wiele różnych nieruchomości, od starszych apartamentów (również dostępnych na wynajem sezonowy) przez domy wolnostojące do nowych inwestycji. Niestety trzeba się przygotować na dosyć wysokie ceny (rzędu od kilkuset tysięcy dolarów i wysoko w górę), szczególnie za nieruchomości stojące tuż przy wodzie.

Venice to urocza miejscowość znajdująca się na południe od Sarasoty za Nokomis. Słynie m.in. z uliczki Venice Ave, która prowadzi przez centrum Venice aż do plaży Venice Beach. Polecam spacer tym miejscem!

Ale jeśli mam polecić plażę w Venice, najbardziej polecam plażę przy restauracji Sharky’s on the Pier. Po pierwsze fajne miejsce ze względu właśnie na restaurację, znajdującą się tuż przy plaży. Poza tym można się przejść po molo, z którego często widać pływające tuż pod delfiny. I koniecznie warto zostać na zachód słońca.

A tym, którzy mają czworonogów, polecam plażę Brohard Beach znajdującą się kawałek na północ za molo. To jedyna w naszych okolicach plaża, na którą można wejść z pieskiem.

Venice oferuje duże możliwości mieszkaniowe. Znajdujący się częściowo w Venice a częściowo w North Port Wellen Park to ogromny teren z nowymi osiedlami, posiadający bogatą ofertę z nieruchomościami. I na pewno ceny są bardziej korzystne niż w Sarasocie czy Lakewood Ranch.

Bliżej zatoki natomiast można kupić dom wolnostojący na inwestycję i wynajmować turystom. Albo dla siebie i cieszyć się bliskością wody i plaż.

Przepiękna urocza wyspa…

Każdemu kto jedzie na południe z Sarasoty polecam skręcić w prawo w ulicę Blackburn Point Dr, dojechać do wyspy, skręcić w lewo i jechać wzdłuż wyspy. Wtedy można nawigację ustawić na North Jetty Park, ale dopiero jak się wjedzie na wyspę, inaczej Was pokieruje szybszą główną trasą.

Nie będziecie żałować. Tylko bądźcie cierpliwi. Wyspą jedzie się wolno, ponieważ prowadzi wzdłuż niej wąska uliczka. Po obu stronach bedą się roztaczać widoki na niezwykle i bardzo drogie posiadłości, a po prawej stronie będziecie często widzieć Zatokę Meksykańską.

Dojedźcie sobie albo do Nokomis Beach albo do North Jetty Park. Ja bardzo polecam tę drugą plażę. Zawsze widzę tam delfiny na wolności. Czasami trzeba na nie trochę poczekać, ale jak posiedzicie na plaży kilka godzin, powinny się pojawić. Tylko patrzcie w różne strony i przed siebie i na kanałek, którym wypływają na zatokę łódki i jachty. Tak! W tym kanałku też można zobaczyć delfiny.

A tym, co lubią łowić ryby również polecam to miejsce. Bardzo dużo wędkarzy zapuszcza wędki wzdłuż kanałku.

Wjeżdżając na wyspę kazałam Wam skręcić w lewo, ponieważ jak byście skręcili kawałek w prawo, trafilibyście na prywatną drogę i musielibyście zawrócić. Prywatną bo na wyspie Casey Key swoją posiadłość zimową ma słynny autor thrillerów, Stephen King. I nic dziwnego, że nie chce, żeby mu przeszkadzano, bo na pewno chętnych by trochę było. 

North Port to miejscowość lubiana m.in. przez tych, którzy chcą w korzystnej cenie kupić dom z dosyć sporą działką i mieszkać w miejscu bez restrykcji dotyczących np. tego co się trzyma na podjeździe przed domem. Dlatego jadąc uliczkami North Port zobaczycie często stojące na podjazdach kampery czy łodzie.

Domy w North Port są głównie zlokalizowane właście w takich miejscach, gdzie nie ma tzw. association, które mówi co można a czego nie można i pobiera za to miesięczną opłatę. 

Oprócz domów z rynku wtórnego, można tu znaleźć również nowe inwestycje. Nie tylko te zlokalizowane w opisanych wyżej miejscach bez restrykcji, ale również na zamkniętych osiedlach.

Niektórzy wolą North Port od Sarasoty. Nie zależy im na małej odległości do miasta czy do plaży, wolą spokojniejsze miejsce. A z North Port na plaże nie jest tak bardzo daleko, zazwyczaj ok. pół godziny drogi samochodem. Do obrzeży Sarasoty można dojechać autostradą też w ok. pół godziny. Oprócz tego ceny są o wiele bardziej korzystne niż w Sarasocie.

North Port to również miejsce słynnego źródła młodości, tzw. Warm Mineral Springs. To naturalne źródło, które utrzymuje temperaturę 87F (30.56C) przez cały rok i posiada ok. 51 minerałów, plasując się tym w czołówce wśród innych naturalnych źródeł w Stanach Zjednoczonych. Źródło to jest też jedynym ciepłym źródłem na całej Florydzie. 

Bradenton to miejscowość położona na północ od Sarasoty. Oferuje przeróżne możliwości mieszkaniowe od tańszych mieszkań po ogromne posiadłości położone tuż przy wodzie.

Bradenton słynie m.in. ze znanej szkoły sportowej, IMG Academy. Jest to największe i najbardziej zaawansowane wielodyscyplinowe centrum edukacyjne i treningowe na świecie. Założone w 1978 roku jako Bollettieri Tennis Academy, w tym momencie zajmuje powierzchnię ponad 600 akrów i posiada programy szkoleniowe dla sportów takich jak: baseball, koszykówka, football, golf, lacrosse, piłka nozna, tenis czy bieganie. 

IMG posiada programy zarówno dla młodszych (poniżej 18 roku życia) jak i dorosłych. Na terenie kampusu znajdują się m.in. boiska sportowe, pole golfowe, hotel, a nawet szkoła z akademikiem. Szkoła zapewnia naukę od 6 do 12 klasy.

Niestety kwota jaką trzeba zapłacić za cały program jest zbliżona do tych, które się płaci za najlepsze uczelnie. Przykładowo w roku szkolnym 2020-2021 program piłki nożnej kosztował $62,400 – $82,400 w zależności m.in. od wieku i zakwaterowania.

W Bradenton znajduje się również bardzo ciekawe muzeum, The Bishop Museum of Science and Nature. W muzeum tym można znaleźć wystawy od Plejstocenu do czasów współczesnych. Skamieniałości, które można obejrzeć są dowodem na występowanie na Florydzie wczesnych gatunków ssaków i różnych zwierząt morskich. Lokalne tradycje nadmorskie, medyczne praktyki z lat 20-stych poprzedniego wieku czy hiszpańskie odkrycia w Nowym Świecie to inne ekspozycje, które tu znajdziecie. Dodatkowo zobaczycie piękną replikę XVI-wiecznego domu, kapliczki i miejsca narodzin słynnego konkwistadora Hernando DeSoto. 

Jadąc z centrum Sarasoty mostem Ringling Bridge przejeżdżamy najpierw most, a potem mijamy wyspę Bird Key. Jest to malutka wysepka z domami wartymi zazwyczaj po kilka mln $. Nic dziwnego, bliskość wody i centrum Sarasoty podnosi cenę. Na wyspie tej znajduje się też mały park, Bird Key Park. Warto się w nim zatrzymać, szczególnie na zachód słońca. Rozciąga się z niego piękny widok na zatokę Sarasota Bay i most Ringlinga. Można też się stamtąd przejść na spacer pod most na drugą stronę, żeby z bliska zobaczyć skyline Sarasoty.

Jadąc dalej mijamy St. Armands Circle. Jest to bardzo popularne rondo ze sklepikami, restauracjami i galeriami. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, zarówno ci gustujący w bardziej eksluzywnych produktach jak i ci, którzy odwiedzają Sarasotę turystycznie i chcą kupić jakąś niedrogą pamiątkę. A tym, którzy chcą się schłodzić, polecam lodziarnię Ben & Jerry’s i ich pyszny shake “Addicted to Chocolate”. 

Zaraz za St. Armands Circle jest zjazd na wyspę Lido Key, na której znajduje się plaża Lido Beach. A jadąc dalej na południe wyspą Lido Key, dojedziemy do South Lido Beach. Plaża idealna do grillowania, z dużą ilością grillów węglowych.

Jeśli zjedziemy z St. Armands i pojedziemy na północ, w północnej części Lido Key, znajduje się słynne MOTE Aquarium. To tam możemy spotkać m.in. manaty, które widać w całej okazałości i które naprawdę robią wrażenie. Oprócz tego też rekiny, które można poobserwować zarówno z boku przez szybę jak i z góry. Akwarium oferuje również inne ciekawe wystawy.

Za akwarium znajduje się Ken Thompson Park, z którego roztacza się widok na centrum Sarasoty i most Ringlinga. Warto się tam zatrzymać chociaż na chwilę.

A jeśli zgłodniejecie, polecam bar New Pass Grill & Bait Shop, znajdujący się przy północnym wjeździe na Lido Key. Byliśmy w tym barze kilka razy i lubimy nie tylko to co oferują tam do jedzenia (podobno najlepsze hamburgery w naszej okolicy), ale też lokalizację, bo znajduje się tuż przy wodzie i posiłek można spożywać, patrząc na przelatujące tuż obok pelikany, a czasem nawet przepływające delfiny.

Wyspa Lido Key oferuje różne rodzaje nieruchomości, przede wszystkim są to apartamenty oraz domy wolnostojące. Niestety ceny są wysokie ze względu na bliskość do wody. Można znaleźć coś mniejszego i starszego, również na inwestycję, za kilkaset tys. $, ale jak się chce coś większego i nowszego, trzeba się przygotować na kilkumilionowe kwoty.

Longboat Key to zarówno wyspa jak i miejscowość. Co ciekawe część tej miejscowości znajduje się w Sarasota a część w Manatee County.

Jadąc ulicą na Longboat Key można od razu zauważyć ciągnące się wszędzie pola golfowe. Z tego m.in. słynie ta wyspa. Do tego wysokie apartamentowce i domy tuż przy wodzie. Ceny od kilkuset tys. $ do kilku, a nawet kilkunastu mln $. 

Na wyspie Longboat Key polecamy Bayfront Park. Warto w nim zaparkować i przejść na drugą stronę ulicy, gdzie jest mało uczęszczana plaża. Polecam szczególnie rodzinom z dziećmi. W parku znajdziecie m.in. boisko do koszykówki, korty tenisowe, miejsca do grillowania i plac zabaw.

Anna Maria Island to urocza wyspa położona na północnym krańcu Manatee County od strony zatoki. Można znaleźć na niej kilka pięknych plaż.

Pierwszą z nich jadąc od strony Sarasoty jest Coquina Beach. Przepiękna plaża, przy której znajdują się miejsca do piknikowania w cieniu sosen. A na samej plaży Coquina Cafe ugości głodnych czy spragnionych plażowiczów. Po drugiej stronie ulicy warto się przejść do rezerwatu Leffis Key, w którym są ścieżki spacerowe z widokami na zatoczki z drugiej strony wyspy.

Kolejnymi plażami jest m.in. Manatee Public Beach i Anna Maria Island Beach. Ale na największą uwagę zasługuje plaża zlokalizowana na samej północy wyspy. Plaża ta zwana jest Bean Point i rozciąga się z niej widok na most Sunshine Skyway Bridge prowadzący do Tampy. Wadą tej plaży jest brak parkingu. Trzeba zostawić samochód gdzieś między domami (w dozwolonym miejscu) albo przy molo po wschodniej części wyspy i się kawałek przejść.

Na Anna Maria Island można spotkać dużo uroczych kolorowych, wyspowych domów. Trzeba się liczyć z tym, że na dom taki wyda się kilka mln $.