14 sierpnia 1945 r. pewien marynarz właśnie dowiedział się o zakończeniu II wojny światowej. Ponieważ oznaczało to, że jego brat zostanie uwolniony z japońskiej niewoli, z radości pocałował przypadkową pielęgniarkę. Odbyło się to na Times Square w Nowym Jorku, a chwilę pocałunku uwiecznił na zdjęciu m.in. Alfred Eisenstaedt, a samo zdjęcie nazwał “V-J Day in Times Square” (V-J, czyli Victory over Japan).

Fotograf, który zrobił to słynne zdjęcie urodził się w 1898 roku w Tczewie, wtedy należącym do Niemiec, a teraz znajdującym się na terenie Polski. Zmarł w 1995 roku w USA.

Rzeźba słynnej pary z Times Square, która stoi m.in. w Sarasocie, została pierwszy raz stworzona przez Seward’a Johnsona w 2005 roku i została nazwana “Unconditional Surrender”. Jej wysokość to prawie 8 metrów! Styropianowa wersja była częścią czasowej wystawy w Sarasocie. Johnson zaczął produkcję rzeźb z aluminium i z brązu.

W 2008 roku po raz kolejny rzeźba ta, tym razem z aluminium, pojawiła się po raz kolejny w Sarasocie. Jack Curdan, 88-letni weteran wojenny, który służył w U.S. Navy w czasie II wojny światowej zaproponował za rzeźbę pół miliona dolarów (zamiast wymaganych wcześniej 680 tys. dolarów).

Warto wiedzieć

– Aktualnie (ze względu na budowane rondo w centrum Sarasoty) rzeźba została przeniesiona w inne miejsce, również tuż obok portu Marina Jack, ale bardziej w stronę baru Oleary’s Tiki Bar!

Lokalizacja

Rzeźba ta aktualnie znajduje się blisko baru Oleary’s Tiki Bar i portu Marina Jack.

Dane kontaktowe

W nawigacji można podać adres restauracji w Marina Jack.

2 Marina Plaza
Sarasota, FL 34236